Araç Giydirmede Kullanılan Folyo Çeşitleri

Anasayfa » Araç Giydirmede Kullanılan Folyo Çeşitleri
1- Cast Folyo

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işleminde tartışmasız tercih edilmesi gereken tek üründür. Bu ürünün özelliği çok ince ve çok esnek olmasıdır. Folyolar zaten ince ve esnektir diyeceksiniz evet haklısınız, ancak bu malzemenin diğerlerinden farkı ince olduğu için çabuk yırtılmaması yada deforme olmaması ve esneterek yapıştırdığımız yüzeyden daha sonra kalkmamasıdır. Eğer reklam giydirmesi için düşündüğünüz araç kanallı ise Cast malzemeye baskı yapmak zorundasınız aksi halde her folyo ince ve esnektir ama bu yüzeylere ısı ile yapışan folyo gece hava sıcaklığının düştüğü anda yada gündüz sıcaklık arttığı zaman, ısı ile yapıştırdığınız yüzeylerin hepsinin kalktığını göreceksiniz.

 

2-Yarı Cast Folyo

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) için kullanılacak malzemelerin içinde, sektörde Yarı Cast Folyo olarak bilinen malzemelerde vardır. Bu malzemeler aslında uzun ömürlü (5-7 yıllık) malzemelerdir. Uzun ömürlü düz yüzey malzemesi olduğundan dolayı ismiYarı Cast Folyo olarak belirlenmiş. Bu malzeme Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam )da kanalların olduğu bölgelerde kullanılamaz.

 

Kanallı yüzeylerde bu malzeme tercih edilmemesi doğru olanıdır. Bu malzemeyi kanallı yüzeylerde kullanırsak kısa bir süre sonra hava değişiminden dolayı oluşacak genleşme ve daralma sonucunda kanallardan kalkma yapacaktır. Bu malzeme üzerinde kullanılacak Laminasyonunda aynı özellikleri taşıyan malzeme olması gerekmektedir. Aksi halde Cast Folyo veCast Laminasyon da anlattığımız sıkıntılar burada da yaşanacaktır.

 

3. Düz Yüzey Folyosu

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) da kullanılacak olan Düz Yüzey Folyosu, araç yüzeyinin dümdüz olması durumunda tercih edilebilir. Bu tip araçlar genelde, Kamyonet Kasaları, Tırların Dorseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığında yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gerekmektedir.

 

Bu malzemenin yapışkan kuvveti Cast Folyolara istinaden çok daha zayıf ve özelliksizdir.

 

Dorsenin ve kasaların kenarları ve köşeleri ispirto ile güzelce temizlenmeli eğer var ise silikonların kazınması gerekmektedir. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi yapılırken folyoyu yüzeye, yukarıdan başlayarak yapıştırmalısınız. Montaja başlayacığınız yer ise aracın arka kısmıdır. Arka kısımdan montaja başlamanızın faydası ikinci parçayı yapıştırdığınızda bindirme payından içeriye rüzgarın girmemesidir. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) montajına aracın ön kısmından başlayıp devam ederseniz bindirme paylarından rüzgar girmiş olacak ve folyonuzu kalkma riski ile karşılacaksınız.