Araç Giydirmede Yasal İşlemler

Anasayfa » Araç Giydirmede Yasal İşlemler

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işleminizi sanal ortamda yani bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görsellerinizi Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işinde profesyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız.

 

A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyesine gidip reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye’ye ödeyeceğiniz vergi aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır.

 

Örneğin aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm. x 30cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15 TL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir) 4,5 TL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işinin hakkını verip Komple Araç Giydirme yaparsanız, örneğin 17m2 lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15 TL den : 255 TL belediye’ ye vergi ödemiş olacaksınız.